Panini brød

Vi mangler nemt madpakkepotientiale, og jeg er blevet tippet om denne lækre opskrift på panini brød. Brødene kan spises friske, fryses ned, kommes i ovnen eller i toastjernet. Så skal du bare vælge, om fyldet skal varmes med, eller først påføres koldt til sidst.
18 brød
- 50 g gær
- 4 dl kold vand
- 1 dl varmt vand
- 1 dl olivenolie
- 600 g hvedemel
- 200 g rugmel
- 1,5 tsk. salt
- 2 spsk. sukker
Bland koldt og varmt vand i en skål, og rør gær i. Tilsæt resten af ingredienserne, mens det blandes godt i en røremaskine. Dejen skal være smidig og elastisk, ikke tør. Lad dejen hæve i en time, og læg et vådt viskestykke over skålen.
Efter hævelsen skal dejen deles i 18 stykker, med 6 styks på hver plade. Rul dejen ud til aflange brød med en oval form. De skal være ca. 15 cm lange og ret flade. Brug evt en kagerulle. Lad dem herefter hæve igen i ca. 30 minutter. Tænd for ovnen på 185 grader mens dejen hæver.
Bag 1 plade af gangen i ca. 10 minutter.
Hvis du fryser brødet ned, kan du med fordel skærer dem halvt eller helt igennem, så de er nemmere at dele, når de bliver taget ud igen.
Jeg har fyldt tomat, falaffel, ost og agurk i min panini, og den var lækker.
/Janni
Ingen kommentarer endnu